Як обрати фасади для кухні

Оновлено: 24 серп. 2020

Коли замовляєш кухню, то неодмінно постає питання про вибір фасадів. Зараз на ринку представлено безліч варіантів, які різняться за своїми характеристиками і ціною. Як серед усіх пропозицій обрати найоптимальніші за ціною та якістю? Які фасади найкращі для кухні? Для того щоб відповісти на це запитання, зупинимося на перевагах і недоліках найпопулярніших фасадів.


Йдемо від найдоступнішіх по зростанню ціни.


Ламіноване ДСП

Для фасадів використовується плита товщиною 18мм. Це листовий матеріал, який ріжуть у необхідний розмір, торці (місце різу) закривають крайкою. Крайка для фасадів від 0.8 до 2мм. Крайкування фасадів PUR (пур) або лазерне. Даний вид крайкування робить шов між плитою і крайкою практично непомітним, а сам матеріал набуває вологостійкі властивості.

До переваг матеріалу відносяться: ціна, великий вибір декорів, стійкість до механічних ушкоджень, з PUR крайкуванням - вологостійкість, легкість у догляді. До недоліків: видимість шву на торцях (в світлих декорах), неможливість виконання гнутих елементів, недостатню UW-стійкість (в залежності від виробника)

ЛДСП може бути італійське - Saviola, австрійського бренду - Egger (країну виробництва необхідно уточнювати на окремий декор, більшість представленого - румунське виробництво), українського виробництва - Kronospan (австрійський бренд) і SWISS KRONO (належить швейцарському холдингу Swiss Krono Group). По ціні Saviola найдорожче, потім йде Egger, SWISS KRONO і Kronospan. Але це розподілення дуже умовне, оскільки ЛДСП одного і того ж виробника з однієї "колодки" (одного каталогу) може коливатися по ціні.

На що звертати увагу при виборі ЛДСП?

1. на сам пластик: придивіться уважно, спробуйте на дотик. Відмінності які Ви побачите:


а) однотонні (уні декори):

 • гладеньке ЛДСП

 • ЛДСП з шагреню (наче апельсинова кірка)+ на приломленні світла - блистить

 • ЛДСП матове з мінімальним відблискуванням

 • матове ЛДСП без шагрені і відблиску

б) деревоподібні декори:

 • глибина тиснення

 • "натуральність" або штучність тестури

Також на ціну ЛДСП, впливає плотність самої ДСП (деревно стружкової плити).

Але саме головне в ЛДСП на що небхідно звертати увагу - це клас емісії. Він буває безпечним або небезбечним для людини. Безпечним є клас емісії Е-1, Е-LE з пониженим вмістом формальдегіду , екологічним вважається E-0. А от E-2 є небезпечним для людини, його не використовують для виробництва меблів.

Клас емісії вказує на допустимий вміст вільного формальдегіду в ДСП на 100г сухої плити і чим він менший, тим краще.


Максимальний вміст формальдегіду / на 100г сухої плити

 • Е-1 до 10 мг

 • Е-LE до 4 мг

 • E-0 0,03 мг - 0,04мг


Фотосток: приклад сучасної мінімалістичної кухні

МДФ ПВХ ("плівка")

Зазвичай, для фасадів використовується МДФ плита товщиною 19мм, при необхідності робиться фрезування,а потім плиту запресовують (закривають) плівкою. ПВХ буває різних виробників: ALFATHERM (Італія), Termopal (Корея), ВДМ (Китай),інші. По ціні розподіляється ще й по категоріям. Чим категорія нижча тим плівка дешевша. Саме запресування фасаду находить на торці, тож швів по торцям фасадів не має.

До переваг можна віднести: доступну ціну, ефектний вигляд, технічні можливості матеріалу (можливо виконати фрезування, гнуті та радіусні елементи, вітрини, карнизи, пілястри, тощо), переважно міцність до механічних ушкоджень, легкість догляду, великий вибір декорів.

До недоліків відносяться: недостатня вологостійкійсть матеріалу, боїться постійного впливу високих температур, недостатню UW-стійкість (в залежності від виробника), шагрень на торцях фасадів та в місцях фрезування, технічна обмеженість запресування певних деталей.

Окремо хочемо виділити нано плівку від ALFATHERM колекція SERICA з гарантією 4 роки! Благородні пудрові матові декори, матеріал приємний на дотик, не залишає відбитків, а головне має самовідновлювальні властивості (тобто, якщо буде неглибоке ушкодження, за допомогою звичайного фена фасад можна буде відновити).


Пластик TSS

Італійське ДСП (18-19мм товщиною) Cleaf з облицюванням TSS (англ.thermo-structured surface) пластику, тобто з термо структурованою поверхнею. Ця технологія передбачає багатошаровість крафт-паперу з верхнім шаром – меламінового паперу. Завдяки глубокому тисненню досягається реалістичність дерев'них декорів, імітації тканин, шкіри, тощо.

До переваг матеріалу відносяться: реалістичність декорів, в тому числі на тактильне сприйняття, стійкість до стирання та механічних ушкоджень, стійкість до перепаду температур та дії високих температур, стійкість до УФ-випромінювання, легкість у догляді, стійкість до агресивних хімічних сполук.

До недоліків матеріалу можна віднести: технічні обмеження, обмеженість декорів, ціна деяких декорів досить висока.Фотосток : приклад кухні з МДФ фасадами з фрезуваннямМДФ фарбований

В основі МДФ плита 19мм товщиною, фарбується за RAL, WCP, NCS каталогами (можливо підібрати будь-який відтінок). Найпопулярніші фасади.

До переваг відносяться: великий вибір кольорів, технічні можливості матеріалу (МДФ плиту можна фрезерувати, робити гнуті й радіусні елементи, вітрини, карнизи, пілястри, балюстради, тощо), екологічність матеріалу, гарні вологостійкі властивості, стійкість до впливу сухих температур, відсутність шву на торцях - тобто монолітність фасаду, ефектний вигляд, можливість бути в матовому, суперматовому та глянцевому виконанні, при фарбуванні гарної якості - відсутність шагрені, доступна ціна.

До недоліків можна віднести: нестійкість до механічних ушкоджень, ударів, агресивних хімічних сполук (навіть при незначній механічній дії- фасад можна ушкодити).


Панелі AGT

Турецькі панелі, в основі МДФ плита покрита ПВХ (плівкою) в заводських умовах. Це листовий матеріал, він ріжеться у необхідний розмір, а торці обробляються PUR крайкою. Представлено різні колекціїї: Soft Touch Панелі - суперматові з "м'яким дотиком"; AGT High Gloss - ідеально глянцеві, без шагрені; SUPRAMAT- новинка, суперматові яскраві декори, стійкі до механічних ушкоджень, з захистом до відбитків пальців, ця серія панелей наділена здатністю до самовідновлення за допомогою термічного пливу.

Переваги: доступна ціна, великий вибір декорів (уні, фантазійні, деревоподібні), на відміну від звичайної плівки відсутня шагрень, ідеальний глянець, вологостійкість, стійкість до УФ-випромінювання, нова колекція SUPRAMAT має, багато переваг (див. вище), легкість у догляді.

Недоліки: технічні обмеження (неможливість виготовлення гнутих елементів, вітрин, тощо), деякі колекції не витривкі до механічних ушкоджень.


Акрилові панелі

Перевіреним виробником є Niemann - Німецький бренд

В основі МДФ плита, під 0,7-1мм шаром акрилового покриття. Товщина акрилової панелі 18-19мм. Внутрішня сторона біле ламіноване покриття, зовнішня сторона під додатковим захисним прозорим шаром. Листовий матеріал, який ріжеться у необхідний розмір, а торці обробляються ПУР клеєм або лазерним крайкуванням (шви непомітні, фасад виглядає "монолітно").

У Niemann представлено такі лінійки акрилових панелей: Acrylux Eco, Acrylux Premium, Polygloss і Polymatt . Acrylux Premium - МДФ плита - 18 мм., 1 мм - шар акрилу, тильна сторона - меламін. Фасади Polymatt - МДФ плита - 18 мм., 0,074 мкм - шар ПЕТ покриття. За бажанням, фасади з панелі Acrylux можливо оснастити врізною ручною.

У німецького бренду REHAU також представлені акрилові панелі. Колекція RAUVISIO brilliant - в основі МДФ плита вкрита акриловим ламінатом серія SR може бути глянцевим або матовим, надзвичайно стійка до зовнішнього впливу, подряпин і впливу хімічних засобів. Внутрішня сторона панелі така як і зовнішня, а спеціальна крайка робить матеріал монолітним, тобто шов між плитою і крайкою непомітен.

Переваги акрилових панелей : великий вибір декорів (уні, фантазійні, деревоподібні, навіть метали та рецикльована шкіра), екологічність матеріалу, висока ступінь ідеального глянцю, стійкий до стирання та витривалий до механічних ушкоджень і битової хімії, стійкий до УФ-випромінювання, легкий у догляді.

Окремої уваги варті панелі серії Acrylux з удосконаленим покриттям Senosan Mat Anti-Fingerprint: глибокоматове покриття, не залишають відбитків пальців, надстійкі до механічних ушкоджень, стирання, УФ випромінювання, хімічних речовин, мають жиро відпірні властивості.

Недоліки: технічні обмеження (неможливість виготовлення гнутих елементів, вітрин, тощо), за ціною дорожчі за фарбовані фасади


Фотосток : приклад кухні з комбінованами фасадами


Шпоновані фасади

Шпон - тонкий зріз деревини, яким закрита МДФ плита. Він може бути натуральним або модифікованим; природнього кольору - лакований, тонований або фарбований.

Переваги матеріалу: природність, екологічність, ефектний вигляд, великі технічні можливості використання: фасади можуть бути рамкові, фрезовані, гладенькі, можливо виконати радіусні елементи. Шпон з "закритою порою" має гарні вологостійкі властивості.

До недоліків можна віднести: недостатню міцність до механічних ушкоджень, для того щоб фасад слугував довго, обов'язково робити двустороннім, що в свою чергу збільшує ціну, нестійкий до UW- випромінювання.


Нано пластик FENIX NTM

Це HPL (High Press Laminate) панелі - тобто ламінат високого тиску. В основі панелі FENIX NTM, які використовують для виробництва фасадів, йде вологостійке ДСП Saviola (Італійське ДСП з класом емісії Е-1) покрите пластиком, товщина фасаду 18-19мм.

Фасад може бути:

1) двустороннім - коли внутрішня сторона буде така ж як і зовнішня (і на колір і на дотик)

2) або з тильної сторони фасаду буде пластик Arpa підібраний в колір до основного фасаду, але на вигляд і на дотик буде відрізнятися


До переваг фасадів з HPL-пластику FENIX відносяться:

 • надзвичайно матова поверхня, на якій не залишаються відбитки пальців

 • низьке світловідображення

 • м'які на дотик (Soft Touch)

 • стійкі до мехнаічних ушкоджень та стирання

 • вологостійкі

 • термічна стійкість 180-200С протягом 20 хв без пошкодження (EN 438-2.16)

 • відрізняються підвищеною стійкістю до дії багатьох побутових реагентів і хімічних сполук (розчинників, кислот, ацетону)

 • гігієнічність та екологічність (дозолено контакт з харчовими продуктами - сертифікат NFS)

 • легкі у догляді

 • можливість термічного відновлення мікроподряпин (досить «пропрасувати» подряпину праскою через пертамент)

Недоліки: технічні обмеження (неможливість виготовлення гнутих елементів, вітрин, тощо), представлені лише уні (однокольорові) матові декори, ціна вища за середню.


Дерев'яні фасади

Фасади з дерева можуть бути лаковані, тоновані, фарбовані.

Переваги дерев'яних фасадів - екологічність, зовнішній вигляд, можливість виконання рамкових фасадів, фасадів з вітринами, різних декоративних елементів (пілястри, балюстради, капітелі, карнизів, тощо).

Слід пам'ятати, що дерево -  потребує дотримання певних умов використання та попередньої обробки. Якщо при виготовленні фасадів не дотримуватися обов'язкових технічних умов - то фасад може "покоробити", а в місцях сходу рамки можуть утворитися тріщини. Також до приміщення, в якому будуть використовуватися дерев'яні фасади є певні вимоги по вологості та температурному режимі приміщення.

Недоліки - нестабільність фасадів до перепадів температури і вологості повітря, ціна.


Склоламінат

Панелі від REHAU колекція RAUVISIO CRYSTAL. Загальна товщина плити RAUVISIO CRYSTAL 19мм, де скляний ламінат має товщину 2мм, ним вкрита МДФ плита,на зворотній стороні панелі є також 2мм балансувального листа в колір лицьової сторони.

Переваги:

 • зовнішній вигляд

 • суперглянцеві поверхні 80 ступеню Gloss, crystal mirror має дзеркальну поверхню

 • висока стійкість до появи подряпин

 • матова поверхня «софт тач» із захистом від появи відбитків пальців

 • простий у догляді

 • можливість робити написи маркерами для білої дошки (на глянцевих поверхнях)

 • вологостійкість

 • стійкість до УФ випромінювання

 • стйкість до короблення (за рахунок балансуючого листа з тильної сторони - матеріал не деформується з часом)

 • гігієнічність матеріалу

Недоліки:

 • ціна

 • технічні обмеження матеріалу (неможливо виконати гнуті елементи, інше)


Не такі популярні та найдорожчі матеріали, які використовують у якості фасадів для кухні: компакт плита, кам'яний шпон, керамограніт.

В таблиці наведено основні характеристики різних фасадів для кухні


Отже, як обрати фасади для кухні? Звертайте увагу не тільки на зовнішній вигляд і ціну, а й на якісні характеристики матеріалу і технічні можливості.

Якщо дизайн кухні: класика, неокласика, ар-деко, то це пердбачає фасади з фрезуванням, вітрини, декоративні елементи: пілястри, балюстради, капітелі, карниз, тощо - в цьому випадку Вам підійдуть МДФ фасади (фарбовані, ПВХ (плівкові),шпоновані) або дерев'яні фасади.

Якщо фасади гладенькі, а дизайн не передбачає гнутих елементів - Ви можете розглядати будь-які фасади.

Найдоступніші фасади - ЛДСП (ламінована дерево-стружкова плита). При правильному підборі крайки і декору вони мають гарний вигляд. Невибагливі у догляді, швидкі у виробництві.

Самі популярні фасади - МДФ фарбований, але слід пам'ятати, що ці фасади нестійкі до механічних ушкоджень, потребують догляду та обережного користування.

"Міцні" фасади: подорожче- акрилові панелі, фасади з пластиком Fenix; подешевше МДФ плівка, ЛДСП

Найкращі фасади для кухні - це ті які Вам подобаються, підходять за ціною та своїми характеристиками. Слід пам'ятати, якщо дотримуватися правил експлуатації і догляду за кухнею, то навіть недорогі фасади прослугують довго і навпаки, навіть самі дорогі фасади швидко втратять зовнішній вигляд, якщо неправильно за ними доглядати і користуватися.